lørdag, 19. maj 2012
NyhedNyhed
Du er her ForsideNyheder
00

Nytår 2012.

År 2011, som har været meget begivenhedsrigt indenfor organisationsverdenen er over, og vi er nu kommet ind i 2012, som forventes, at være lige så begivenhedsrigt. Godt nyt år til jer alle.

Forhandlinger i 2012.

I 2012 skal de største organisationer forhandle med Selvstyret. Vi skal dog regne med, at der ligger tunge forhandlinger forude, det har de organisationer, der forhandlede i 2011 følt og vist.

AK´s bestyrelse mødes derfor fysisk i starten af februar, for at forberede forhandlingernes gang, samt prioritere krav fra medlemmerne, som i forvejen er indhentet. Man regner med at bruge 3 dage til dette møde. Når dette er gjort er AK klar til at komme i gang med forhandlingerne.

Ensretning af lønudbetaling af decemberlønnen før jul.

Som meddelt i Nyhederne oktober 2011, indgav flere organisationer Selvstyrets ensidige opsigelse af kutymen om, at udbetale løn før jul til behandling i en faglig voldgiftsret.

Det skete i starten af november måned, da parterne indgav sagen til deres respektive advokater. Desværre viste det sig hurtigt, at sagen ikke kan nå at blive behandlet i løbet af december måned.

Organisationerne krævede derfor, at lønnen udbetales i 2011 som sædvanlig før jul, indtil voldgiftsretten har afsagt en kendelse i sagen.

Parterne blev derfor enige om, at indgå et forlig, der gå på; organisationerne opgiver voldgiftssagen, samt at lønnen i december 2011 bliver udbetalt før jul. Fremtidig praksis på området kan til gengæld bringes op som krav i forbindelse med de ordinære forhandlinger.

Sådan blev det til alles tilfredshed.

Sagens stade: Hurtigt arbejdende udvalg.

Vi havde følgende artikel i Nyderne Oktober 2010:

”Et forslag fra tillidsrepræsentant i Qaqortoq om, hvad AK kan gøre ved, at ansvarsområder for visse ansatte blev øget i forbindelse med kommunesammenlægningen, var genstand for en længere debat.

Efter behandling af emnet i grupper, besluttede landsmødet følgende:

1.      AK skal derfor i den kommende 3 årig periode, indtil næste landsmøde gennemføre følgende kampagner/oplysningskampagner over medlemmerne:

-           Hvad er din ret, og hvad er din pligt i forhold til stillings- & funktionsbeskrivelser.

-           Hvordan ved du, at du er ramt af stress og dårligt arbejdsmiljø.

-           Kontrolkampagne over for kommuner, hvor man kontrollerer, at der foreligger konkrete stillings- & funktionsbeskrivelser for de enkelte ansatte.

2.      Medarbejdere der kommer til AK eller TR med jobrelateret stress eller psykiske lidelser, skal vejledes og især gøres opmærksom på vigtigheden af anmeldelse som arbejdsskade.

3.      AK skal søge samarbejde med andre forbund og arbejdsgiverorganisationer for en løsning, samt bekendtgøre, at man har fokus på området.

AK må arbejde for, at der kommer flere fællestillidsrepræsentanter på de arbejdspladser, som er berettiget til en sådan, således at der kommer gang i gruppeformandssystemet.

Såfremt AK får kendskab til forhold af denne art, som medfører medarbejderne oplever dårligt psykisk arbejdsmiljø, og det ikke er muligt gennem forhandling og dialog med arbejdsgiveren at forbedre forholdene, skal dette i yderste konsekvens medføre anmeldelse til arbejdstilsynet.

4.      AK erkender, at manglende valg af gruppeformænd for de enkelte områder, har medvirket til situationen, og der skal arbejdes på at få gruppeformandssystemet til at fungere efter hensigten, for at gruppeformændene blandt andet kan medvirke til, at sikre, at der udfærdiges stillings- & funktionsbeskrivelser på områderne.

AK skal i den forbindelse arbejde for, at samarbejdsudvalgene bliver fungerende, med det formål, at skabe en mere effektiv sagsgang på området.”

Frem til slutningen af 2010 holdt udvalget et par møder, hvor der blev taget beslutninger vedr. sagens håndtering fremadrettet. Sagen overtages efterfølgende af sekretariatet.

I starten af februar 2011 blev der holdt møde med direktionen i Kommuneqarfik Sermersooq. Landsmødebeslutningen beskrevet som ovenfor blev brugt som udgangs punkt.

 På mødet blev det oplyst, at der er i gangsat en analyse af forholdene på arbejdspladsen for de ansatte, samtidig blev det over for os lovet, at der arbejdes på, at alle får en stillings- & funktionsbeskrivelse.

I marts 2011 blev et lignede møde afholdt i Kommune Kujalleq, hvor direktionen lovede de samme forhold som i Kommuneqarfik Sermersooq.

I starten af november blev der holdt møde med direktionen i Qaasuitsup kommunia, hvor resultatet blev det samme.

Det er planen, at der bliver holdt møde med Direktionen i Qeqqata Kommunia i starten af 2012.

Man vil i løbet af 2012 undersøge staden af de aftalte i kommunerne, for derved at kontrollere, at de også bliver udført som aftalt.

Kurser for tillidsrepræsentanter.

Vi brugte 2011 til afholdelse af kurser for vore tillidsrepræsentanter. Sådanne kurser afholdes, når der er økonomisk muligt, samt normalet året efter et Landsmødeår. Det samme har så været gældende også i det pågældende år.

Tillidsrepræsentanter fra Nuuk og 1 fra Maniitsoq holdt kursus i Nuuk i marts 2011.

Tillidsrepræsentanter i Sydgrønland, fra Paamiut til og med Nanortalik, holdt kursus maj 2011 i Qaqortoq.

Tillidsrepræsentanter i Nordgrønland, fra Upernavik til og med Sisimiut holdt kursus i Aasiaat i november 2011.

I alle de kurser brugte vi Per Kunuk Lynge som instruktør, hvor gennem personlig udvikling at klargøre tillidsrepræsentanterne til at arbejde som sådan. Deltagerne vurderede disse kurser som givtige og tilfredsstillende.

Vi regner med, at næste kurser vil indeholde emner, der drejer sig om tillidsrepræsentanternes pligter og opgaver.